Stefan Kürti´s Astroweb slovensky English

Poradňa

Objavovanie z nočnej oblohy

Prenájom pozorovacieho času

Pozovaním na diaľku cez on-line observatoriá môžete získať nielen kvalitné fotografie Deep Sky objektov, ale môžete robiť i vedecký výskum - hľadať supernovy, polovať na nové planétky, či kométy. V súčasnosti ponúkajú prenájom pozorovacieho času viaceré observatóriá a keďže ich systémy sa od seba dosť odlišujú, prikladám tu popis - krok za krokom - ako hľadať novú planétku z pohodlia vlastnej obývačky spod otvorenej kupoly v Markleeville v Kalifornii. Na začiatok som si zvolil Sierra Stars Observatory, nakoľko ovládanie tohto systému sa mi zdá najmenej zložité.

Sierra Stars Observatory Network

Sierra Stars Observatory Network (MPC kód G68) sa nachádza pri mestečku Markleeville v Kalifornii, USA. Prenajíma svoje prístroje od roku 2007. Možnosť pozorovať cez 0,61 m ďalekohľad typu Cassegrain je lákavá. Vďaka kvalitnému seeingu postačuje 120 sekundová expozícia a bez problémov zachytíte hviezdy do 20. magnitúdy.



Okrem toho patria k tejto sieti i ďalšie dva menšie prístroje. Relatívne blízko je ďalekohľad Rigel (0,37m, f/14 Cassegrain) pri meste Sonoita v Arizone (MPC kód 857). Ak potrebujete odpozorovať niečo súrne a v Kalifornii je zlé počasie, zvyčajne v Arizone vám miestne počasie pozorovanie umožní. Podstatne ďalej sa nachádza tretí prístroj z ponuky. Grove Creek Observatory (MPC kód E16) je domovským miestom ďalekohľadu C14 Schmidt-Cassegrain 0,37 m, f/11 - v Novom Južnom Walese, Austrália.





Prv než sa pustíte do samotného pozorovania musíte si zvoliť vhodnú stratégiu polovačky. Inak povedané, vašou úlohou bude rozhodnúť o postupnosti viacerých krokov, ktoré povedú k úspechu - kde, kedy a ako pozorovať?

Pri voľbe musíte mať na zreteli viacero vecí - geografickú polohu miesta pozorovania, polohu hviezdneho poľa voči miestnemu poludníku v čase pozorovania, ďalej polohu zvolenej oblasti vzhľadom k ekliptike, a v neposlednom rade treba mať na pamäti i fázu Mesiaca a aktuálny stav počasia.

Kde? Kam zacieľiť ďaľekohľad, aby ste mali reálnu šancu na objav? Nakoľko vieme, že planétky hlaVného pásu sa pohybujú medzi Marsom a Jupiterom v rovine ekliptiky, našim cieľom budú zvieratníkové súhviezdia a ich okolie, kam sa táto rovina na oblohe premieta. Asteroidy sú najjasnejšie keď sa nachádzajú v okolí opozície, teda budú na protiľahlej strane voči Zemi ako je Slnko. Tento bod sa nazýva opozíciou. Tak ako sa Zem posúva na svojej dráhe, posúva sa i oblasť opozície medzi hviezdami. Nájsť konkrétnu polohu opozície na zvolený dátum je jednoduché. Pomôžu vám počítačové planetáriá. Ja používam program Guide, ktorý má v menu priamo voľbu "Choď na opozičný bod".

Jasnosť asteroidu postupne narastá, tak ako sa teleso blíži do opozičného bodu a postupne klesá ako sa od tohto bodu vzďaluje. Aby sa nám objavené teleso hneď aj nestratilo, potrebujeme ho odpozorovať minimálne počas 30 dní. Nato, aby sa táto planétka našla bez problémov aj pri ďalšom obehu musí byť pozorovaná aspoň po dobu 30 dní. Z tohto dôvodu by bolo dobré aby sme ho objavili nie v čase keď je najjasnejšie, ale skôr. Ak má použitý ďalekohľad limitnú magnitúdu 20 mag. a objavená planétka má v opozícii takúto jasnosť, po mesiaci už bude slabšia aj o 1 magnitúdu a teda bude mimo dosahu nášho pozorovania.

Preto je rozumné poľovať v oblasti, ktorá dosiahne opozičný bod povedzme o 2 týždne. Tu by už mal byť objekt dostatočne jasný a počas ďalších dvoch týždňov by mal zjasňovať. Takto nebude problémom nový objav potvrdiť z ďalšej noci a ešte aj po 2 týždňoch po prechode opozičným bodom by ste ju mali zachytiť použitým prístrojovým vybavením.

Výber hviezdneho poľa na poľovačku

Najprv nastavím v Guide geografickú lokalitu pozorovania, v tomto prípade to budú koordináty pre observatórium Sierra Stars:



Ďalej nastavím dátum a plánovaný čas pozorovania. Kliknutín na "Chod na opozičný bod" zistíme, kde je aktuálny opozičný bod. Našim cieľom je však oblasť, ktorá dosiahne opozičný bod o 2 týždne. Táto lokalita je posunutá cca o 1 hodinu v rektascenzii smerom na východ. Ak bude rektascenzia aktuálneho bodu opozície na 18 h 00 min 00 sec, tak musíme zacieliť náš dalekohľad na oblohu na RA 19 hod. 00 00.

Zvolenú polohu deklinácie budete určovať z deklinácie ekliptiky v opozícii. Mali by ste sa pohybovať +/- 10 stupňov od ekliptiky. Ak budete pozorovať vzdialenejšiu oblasť, tam klesá počet planétok, ktoré sa tu nachádzajú. Nakoľko vašim cieľom je objaviť novú planétku, zostaňte v blízkosti ekliptiky. Planétky sa samozrejme pohybujú i vo väčších vzdialenostiach od roviny ekliptiky. Ak sa zameriate na takúto oblasť a budete vytrvalí, môžete objaviť teleso, ktoré bude cennejšie, s nie celkom bežnou dráhou.

Ak ste našli lokalitu v blízkosti opozície, musíte tiež zistiť v akej polohe bude táto časť oblohy voči miestnemu poludníku. Ideálne je pozorovať oblasť v rozpätí 20 stupňov pred a za miestnym meridiánom. Tu je tiež nápomocný program Guide, ktorý ukazuje čas východu i západu lokality, ako i čas prechodu pokludníkom.

Ak nemienite prácne hľadať oblasť na pozorovanie, v spomínanom planetáriu Guide je možné aktualizovať objetky a tak priebežne pridávam do pamäte najnovšie objavy asteroidov a komét. Program mi potom zobrazuje i aktuálnu pozíciu týchto objektov. Túto funkciu planetária môžete využiť na jednoduchý a menej sofistikový postup: zadajte do Guide lokalitu opozície, posuňte sa od totho bodu na východ o cca 60 minút v RA, nastavte si zorné pole na 60 oblúkových minút a hľadajte oblasť kde nebudú žiadne planétky. To že Guide nezobrazuje v okolí žiadnu planétku, neznamená, že sa tam nemôže pohybovať objekt doteraz neznámy ... Možno sa práve vám podarí pozorovať nové teleso!

Kedy Po tom čo sme si zadefinovali miesto kam zamierime ďalekohľad, musíme rozhodnúť o tom, kedy budeme pozorovať. Najprv obdobie roka - od jesene, celú zimu až do jari. Obdobie okolo leta má nevýhodu, nakoľko ekliptika je tomto čase nízko nad obzorom. Našim najväčším nepriateľom pri pozorovaní je Mesiac v okolí splnu. Hoci pozorovať je možné i v takomto období, len si potom musíte zvoliť loklaitu dostatočne vzdialenú, aby svit Measiaca nerušil. Ideálne je pozorovať v odbobí keď Mesiac neruší vôbec, teda okolo novu. Začať sa dá týždeň po splne.

Pozorovanie môžeme rozdeliť troch krokov:

  • objednanie pozorovacie času
  • spracovanie snímok
  • zaslanie pozorovaní do Minor Planet Center.


  • Objednanie pozorovacie času

    Prvým krokom na prácu s on-line observatóriom je zaregistrovanie. Následne vás systém pustí ďalej a objaví sa menu, ktoré je bez prihlásenia nedostupné. Nakoľko prenájom pozorovacieho času je platená služba, budete si musieť zakúpiť body. Doba vášho pozorovania sa prerátava totiž na body. Cena prenájmu sa v líši v závislosti od použitého ďalekohľadu, typu CCD kamery a lokality. Napr. za tri dvojminútové snímky cez 61 cm teleskop spotrebujete 10 bodov. V princípe platí 1 bod = 1 USD. Pre svojich klientov ponúka Sierra Stars zľavu pri prvom objednaní. Za 50 USD získate 83 bodov, čo vystačí na fotografovanie 8 dvojminútových tripletov. Na samotnú úhradu platby využívam systém PayPal. Nie je to však nutné, úhrada sa dá zrealizovať priamo z vašej platobnej karty VISA, Master Card .... Po tom čo vám body objavia v systéme, môžete konečne zadať svoju prvú objednávku. Zvolíte si svoje pozorovacie meno, názov projektu napr. Asteroid. Zadáte koordináty oblasti, ktorú chcete pozorovať. Tie ste získali na základe vyššie uvedenej stratégie. Internetové adresy, ktoré sú potrebné k práci:

    SkyMorph     archív snímok observatória NEAT
    Astrometrica     softvér na astrometriu
    ASTPLOT     zobrazí pozície asteroidov
    Find Orb     program na výpočet dráhových elementov
    MPEph     výpočet efemeríd asteroidov a komét
    MPEC     aktuálne vydania cirkulára MPEC


    V súčasnosti je objavovanie nových planétok amatérmi pomerne náročné, existujú i názory že takýmto objavom odzvonilo. Hlavným dôvodom je existencia niekoľkých veľkých prehliadok oblohy a kozmickej sondy WISE. Títo "zlodeji" dennodenne snímkujú oblohu a ich výsledkom sú denne tisícky nových objavov. Toto samo osebe by ešte neznamenalo nemožnosť amatérksych objavov.

    Začiatkom apríla 2010 Minor Planet Center zmenil spôsob vyhodnocovania pozorovaní. Dovtedy aplikované priznávanie objavov na základe pozorovaní z dvoch nocí bolo upravené. MPC očakáva zasielanie pozorovaní na dennej báze a kredit za objav pôjde pre prvého pozorovateľa podľa dátumu. Nový systém v praxi znamená, že napriek tomu, že sa vám podarí nájsť nový asteroid, ale ak ho zachytila niektorá z veľkých prehliadok oblohy pred vami, objav bude prisúdený im.

    Inak povedané, ak budete chcieť uspieť v súťaži s veľkými prehliadkami, budete nútený zamerať sa na slabšie objekty, ktoré nie sú v dosahu prehliadok. Druhým riešením je zacieliť na južnú oblohu. Tu zatiaľ konkurencia veľkých prehliadok nie je a pravdepodobnosť predobjavových pozorovaní je podstatne menšia. Prenájom pozorovacieho času z južnej pologule je však oveľa drahší než zo severnej a konečné slovo pri voľbe dĺžky pozorovania bude mať vaša peňaženka.




    odrazka Moje objavy celkom: 354
    Apache Point (705): 4
    Konkoly Obs (461): 180
    Moorook Obs (D90): 1
    Rodeo Obs (H11): 1
    Sierra Stars Obs (G68): 1
    iTelescope Obs (H06): 7
    iTelescope Obs (Q62): 2
    SkyMorph/NEAT (644): 155
    FMO Spacewatch (691): 3
    odrazka Efemeridy pre pozorovanie:







    Stránka optimalizovaná pre rozlíšenie 1024x768 bodov Microsoft Internet Explorer verzia 7.0
    This page is optimalized for default 1024x768 pixels and for browser Microsoft Internet Explorer vs. 7.0

    Copyright © 2008-2014 S. Kürti All right s reserved