Stefan Kürti´s Astroweb slovensky English

Svet asteroidov

Novinky a zaujímavosti

Planétka (7984) Marius

Nemecký astronóm Simon Marius bol súčasníkom Galilea Galileiho, ale mnohým jeho meno nehovorí úplne nič. A pritom mená 4 tzv. Galileových mesiacov Jupitera pochádzajú práve od Mariusa. Simon Marius objavil a pozoroval štyri najväčšie mesiace Jupitera nezávisle a v rovnakom čase ako slávny Galileo. Jeho pozorovania boli dokonca podrobnejšie. Verejnosti ich však oznámil neskôr a Galileo ho obvinil z plagiátorstva.

Nemeckí astronómovia v roku 400-tého výročia týchto udalostí naplánovali viacero aktivít na pripomenutie života a činnosti svojho rodáka. A jedným z týchto aktivít bol i návrh na pomenovanie planétky po Mariusovi.

Voľba padla na planétku 1980 SM, objavenú Zdenkou Vávrovou na českej Kleti a ktorá má vo svojom predbežnom označení iniciálky tohto nemeckého astronóma. Názvoslovná komisia pri Medzinárodnej astronomickej únii návrh schválila a tak český objav z roku 1980 je pomenovaný ako (7984) Marius.

Zhruba v tom istom čase, keď ma o pomenovaní planétky informoval Pierre Leich z Nemecka, som mal naplánovaný pozorovací čas z observatória Siding Spring (MPC Q62) v Austrálii prostredníctvom systému iTelescope. A pri prezeraní snímkov som zistil, jedným z jasnejších objektov, ktoré som úplnou náhodou zachytil je aj asteroid (7984) Marius. Celkom šikovné načasovanie, však?

(7984) Marius na južnej oblohe 5.5.2014

14. júna 2014

Blízkozemská planétka 2012 LG11 objavená v medzinárodnej spolupráci

Astronóm Krisztián Sárneczky pravidelne poľuje na asteroidy a kométy 60 cm Schmidtovým teleskopom z observatória Konkoly, Piszkéstető, Maďarsko. Od jesene 2010 s ním spolupracujem na vyhodnocovaní takto napozorovaných CCD záberov.

Použitý ďalekohľad a veľkoplošná CCD kamera získa behom jednej noci, v závislosti na ročnom období, 20-50 políčok oblohy, pričom veľkosť jednej snímky je 70´x 70´. Take množstvo pozorovaní je takmer nemožné skontrolovať vizuálne jednou osobou. Prezretie snímku totiž zaberie 30-45 minút. V záujme čo najrýchlejšieho spracovania pozorovaní sa používa program Astrometrica, ktorý má funkciu na identifikáciu pohybujúcich sa objektov. Namiesto pol hodiny je záber vyhodnotený za niekoľko minút.

Zistili sme však, že program, akokoľvek sofistikovaný, má svoje limity a nezachytí všetky telesá. Ľudské oko rozpozná asi o 1 magnitúdu slabšie objekty ako detekčný program. Druhou slabinou softvéru je, že ak dôjde k zákrytu hviezdy pohybujúcim sa telesom, tak to program nedokáže vyhodnotiť ako pohyblivý objekt. V blízkosti ekliptiky nachádzam zvyčajne 5 až 10 nových asteroidov. No a vzďalujúc sa od ekliptiky, počet planétok klesá a prezeranie sa stáva menej zábavné - často nenájdem ani jeden objekt.

V piatok 15. júna ma Krisztián upozornil, že sú nové CCD snímky na prezeranie s poznámkou, že nakoľko pozoroval ďaleko od ekliptiky, určite tam bude málo asteroidov, možno ani jeden ... Ako sa ukázalo nemal celkom pravdu!

Večer som snímky stiahol, ale nakoniec som sa k ich prezeraniu nedostal. Po sobotných zvyčajných nákupoch pre domácnosť som si sadol k počítaču a načítal prvé hviezdne pole. Asi v tretine snímky som spozornel na kratučkú čiarku na kraji prezeraného poľa. Zastavil som automatické preblikávanie a preklikal som pomaly obrázky manuálne. Žiaľ bol to len optický kaz, na ďalších dvoch záberoch nebolo nič. Posunul som obrázok o kúsok a tam opäť čiarka, tentokrát dlhšia, výraznejšia a na všetkých troch záberoch s jednoznačným posunom. Ihneď mi bolo jasné čo vidím - rýchlo sa pohybujúci blízkozemský objekt, geostacionárne družice zanechávajú dlhšiu stopu a sú vo väčšej vzdialenosti od seba!

V tom momente som si vybavil moje vzrušenie z konca leta 2005 keď som objavil svoj prvý "blízkozemák" 2005 QP87 v rámci projektu FMO Spacewatch. Tentokrát žiadna panika a chaos - postupoval som s kľudom - vymeral som všetky tri pozície a prešiel na web portál Minor Planet Center, kde sa v sekcii NEO Rating dá zistiť charakter pozorovaného telesa. Po zadaní pozícií mi na monitore počítača obratom vyskočila odpoveď - s 99% pravdepodobnosťou sa jedná o NEO teleso!


Blizkozemská planétka 2012 LG11

Nebolo na čo čakať, vyťukal som SMS-ku pre Krisztiána o podozrivom objekte. Následne som mu e-mailom preposlal dáta a do tretice som mu nechal odkaz cez skype. Nestalo sa však nič. Až po dvoch hodinách mi počítač avizoval odpoveď. Krisztián bol úplne nadšený a až vtedy to prešlo i na mňa. Okamžite preposlal údaje do MPC. O necelú hodinu objekt už bol na zozname NEOCP, teda objektov ktoré súrne potrebujú ďalšie pozorovania. Bolo úplne jasno a tak sa Schmidtov ďalekohľad nasmeroval na predpokladanú pozíciu objaveného vesmírneho pútnika. V priebehu ďalších 60 minút Krisztán objekt zachytil a potvrdil náš objav.

Planétka bola celkom blízko predpovedaného miesta. Našťastie pre objekt 18 magnitúdy neboli potrebné dlhšie expozície a už 30 sekúnd stačilo na zachytenie.

Objekt bol rýchlo potvrdený i ďalšími pozorovateľmi - svoje pozorovania pridali 4 observatóriá. A v nedeľu podvečer oficiálny MPEC cirkulár informoval o novej blízkozemskej planétke 2012 LG11.

Až vtedy mi došlo, čo sa podarilo - cítil som zadosťučinenie, že tie hodiny prezerania neboli a nie sú zbytočné, veď to čo uniklo počítaču, uviazlo v mojej sieti. Pridal som k trom doterajším objavom spred 7 rokov ďalší. Tentokrát sa jedná, odhadom asi o 600-800 metrový balvan, ktorý by zrejme spôsobil problémy, ak by si to nasmeroval do našej atmosféry.

I keď oblohu monitorujú denne velké automatické prehliadky, objavy nie sú vyhradené len pre veľkých hráčov. I amatér v spolupráci s profesionálom môže pridať nový objav. A ten nasledujúci sa môže pritrafiť hocikedy.
20. júna 2012

Planétka (4178) Mimejev

Alexander Mimejev je amatérsky astronóm z Ruska a podobne ako zopár ďalším nadšencom z rôznych kútov sveta i jemu učaril archív SkyMorph, ktorý vášnivo prehľadáva. Zameriava sa najmä na dohľadávanie pozícií pre najnovšie objavené asteroidy a jeho zásluhou stovky čerstvých objektov mohlo krátko po objave získať poradové číslo.

Názvoslovná komisia pri Medzinárodnej astronomickej únii schválila pre planétku (4178) meno po tomto ruskom amatérskom astronómovi.

K planétkam (9706) Bouma, (73491) Robmatson, (51983) Hönig, (183294) Langbroek, (132798) Kürti, (4858) Vorobjov, (4091) Lowe, (196035) Haraldbill a (234761) Rainerkracht tak pribudol ďalší asteroid, pomenovaný po prehliadačovi SkyMorph archívu.
22. mája 2012

Další dvaja Slováci na oblohe

V minulom roku pribudli ďašie dve mená Slovákov na oblohe na základe môjho návrhu. Stredisko pre malé planétky (MPC) pomenovalo tak asteroidy (247652) Hajossy a (267585) Popluhár.
21. januára 2012

Objav planétky z archívu Sloan Digital Supernova Survey

Do mojej "zbierky" observatórií z ktorých sa mi podarilo nájsť nové asteroidy pribudlo ďalšie observatórium - Apache Point (705) z Nového Mexika, USA. Program Sloan Digital Supernova Survey, ako i z návzu vyplýva, bol zameraný na hľadanie supernov. Na snímkach je množstvo asteroidov, ale tieto telesá zostali mimo pozornosti a snímky sa zvyčajne z pohľadu planétok nespracovávali. Popri predobjavových pozíciach NEO objektov, či jednoopozičných objektov som na záberoch získaných 2,5 m teleskopom našiel i novú planétku hlavného pásu 2006 TR130.
10. decembra 2011

Môj prvý objav z nočnej oblohy očíslovaný: 275264

Minulý rok v januári som objavil svoj prvý asteroid pozorovaním cez diaľkovo ovládaný teleskop observatória RAS v Novom Mexiku. Následne sa podarilo nájsť predobjavové pozorovania zo 4 opozícií a vďaka tomu planétka 2010 AB4 získala po roku od objavu definitívne číslo 275264.
11. júla 2011

Lov na planétky z Piszkéstető, Maďarsko

60 cm Schmidtov ďalekohľad na observatóriu Piszkéstető v pohorí Mátra bol nedávno vylepšený novou Apogee CCD kamerou. Vďaka novej kamere astronómovia získajú väčšie množstvo pozorovaní, ktoré žiaľ nedokážu okamžite spracovať. Preto som bol požiadaný o pomoc pri ich spracovávaní.

30. septembra som dorazil na Piszkéstető a pripojil sa ku Krisztiánovi Sárneczkemu. Pozorovali sme po 3 noci a výsledkom tejto spoločnej práce je 34 priznaných objavov asteroidov. Viac: Pozorovanie asteroidov na Piszkestető
12. okt. 2010

Planétky 210939, 203773 a 213637 pomenované

Koncom septembra Komisia pre názvoslovie malých planétok odsúhlasila pomenovania pre tri planétky, ktoré som objavil na archívnych záberoch SkyMorph získaných na observatóriu Mt. Palomar/NEAT.

(210939) Bödök - planétka s provizórnym označením 2001 TR197 bola pomenovaná na pamiatku astrofyzika a spisovateľa Zsigmonda Bödöka (1957-2010).

(203773) Magyarics - planétka s provizórnym označením 2002 RL267 bola nazvaná podľa Rudolfa Magyaricsa, kamaráta z detstva.

(213637) Lemarchal - planétka s provizórnym označením 2002 QM125 nesie meno francúzskeho speváka Gregoryho Lemarchala (1983-2007).
28. sep. 2010

Môj prvý objav planétky z južnej pologule: 2010 JS152

Vďaka observatóriu RAS môžete využívať na diaľkové pozorovanie nielen prístroje na severnej pologuli ale i od protinožcov. Začiatkom mája som začal pozorovať z južnej pologule a vyskúšal som viaceré ďalekohľady v Moorooku v Austrálii. Pri pozorovaní planétky 2007 YA4 sa do pozorovaného zorného poľa dostal i jeden neznámy objekt. A hoci nasledujúcich 8 dní počasie nedovolilo pozorovať, planétku sa mi podarilo nájsť na 9. deň od prvého pozorovania. MPC ju pomenovalo 2010 JS152.
30. mája 2010

M. Meyer objavil novú kométu z archívu SkyMorph P/2001 Q11 (NEAT)

Maikovi Meyerovi z Nemecka sa podaril pekný úlovok z archívnych snímkov SkyMorph. Počas hľadania predobjavových pozícií pre jednu z nových komét našiel novú periodickú kométu P/2001 Q11. Ako vidieť archívne snímky pochádzajúce z programu NEAT stále ukrývajú mnoho telies doteraz čakajúcich na objav! Viac: P/2001 Q11 (NEAT)
20. mar. 2010

Ďalšie planétky z nočnej oblohy: 2010 EM12 a 2010 EZ21

Na spresnenie dráh niektorých mojich planétok s jasnosťou okolo 20 mag. a menej prístroje RAS Observatória (H06) nestačia. Pomocou väčších zo Sierra Stars Observatory a Rodeo je však možné zachytiť i takéto objekty. Vyskúšal to som a výsledkom je objav 2 nových asteroidov - 2010 EM12 zo Sierra Stars (G68) a 2010 EZ21 z Rodea (H11).
15. feb. 2010

Moje prvé planétky z nočnej oblohy: 2010 AB4 a 2010 AQ39

V októbri minulého roka som začal hľadať asteroidy cez observatórium RAS v Novom Mexiku, USA. Žiadne archívne zábery - ide o on-line pozorovanie na diaľku. Moje prvé dva objavy z nočnej oblohy sa podarili začiatkom januára a dnes už planétky 2010 AB4 a 2010 AQ39 majú pomerne dobre známu dráhu vypočítanú z pozorovaní z rokov 1993-2010 počas 4 opozícií.
12. feb. 2010

Planétky 194262 a 213636 pomenované

Začiatkom decembra komisia pre názvoslovie malých planétok odsúhlasila pomenovania pre dve planétky ktoré som objavil na archívnych záberoch SkyMorph získaných na observatóriu Mt. Palomar/NEAT.

(194 262) Nové Zámky - planétka s provizórnym označením 2001 TE257 bola nazvaná podľa mesta Nové Zámky.

(213 636) Gajdoš - planétka s provizórnym označením 2002 QR122 bola nazvaná podľa dr. Štefan Gajdoša, astronóma z AGO UK v Modre venujúceho sa astrometrii a fotometrii asteroidov a komét.

Zrážka s asteroidom Apophis sa odkladá

Asteroid Aphopis, objavený v roku 2004, ktorý podľa doterajších výpočtov reálne hrozil zrážkou so Zemou v roku 2029 minie Zem v tesnej blízkosti. Astronómom z Jet Propulsion Laboratory v Kalifornii sa pomocou ďaľších pozorovaní podarilo upresniť dráhové elementy planétky a podľa nich pravdepodobnosť zrážky klesla z doterajších 1: 45 000 na 4:1 000 000.


odrazka Moje objavy celkom: 354
Apache Point (705): 4
Konkoly Obs (461): 180
Moorook Obs (D90): 1
Rodeo Obs (H11): 1
Sierra Stars Obs (G68): 1
iTelescope Obs (H06): 7
iTelescope Obs (Q62): 2
SkyMorph/NEAT (644): 155
FMO Spacewatch (691): 3
odrazka Efemeridy pre pozorovanie:Stránka optimalizovaná pre rozlíšenie 1024x768 bodov Microsoft Internet Explorer verzia 7.0
This page is optimalized for default 1024x768 pixels and for browser Microsoft Internet Explorer vs. 7.0

Copyright © 2008-2014 S. Kürti All right s reserved