Asteroidy

Úvod - Pozorovanie - Konkolyho observatórium

Konkolyho observatórium (461)

Moja spolupráca s profesionálnym observatóriom

Konkolyho observatórium v pohorí Mátra, na Piszkéstető je najväčším profesionálnym observatóriom v Maďarsku. Tu, ďaleko od rušivých svetiel majú astronómovia k dispozícii 60 cm Schmidtov teleskop a 1 m ďalekohľad typu Ritchey-Chrétien-Coudé. Tieto prístroje slúžia aj na pravidelné pozorovanie planétok, ktorým sa venuje astronóm Krisztián Sárneczky.

Budova so 60 cm Schmidtovým teleskopom Hlavná budova s 1-metrovým ďalekohľadom Foto: S. Kürti

V auguste 2010 bola k Schmidtovmu teleskopu pridaná nová Apogee CCD kamera. Výsledkom tejto modernizácie je zorné pole 70´x 70´, ktoré je podstatne väčšie oproti predchádzajúcemu. Takéto veľké zorné pole je ideálne pre hľadanie nových asteroidov, na potvrdzovanie ich objavov ako aj na následné pozorovania planétok.

Počas prvého mesiaca práce s touto novou zostavou sa podarilo nájsť 64 nových planétok. Nakoľko CCD kamera vyprodukuje veľké množstvo snímkov, ktoré pozorovací tím nebol schopný okamžite spracovať, oslovili ma, či by som nemal záujem zapojiť sa do pozorovaní. Samozrejme neváhal som, veď možnosť pracovať s takýmito prístrojmi sa nenaskytne každý deň.

Prvé mesiace som pracoval priamo na observatóriu a od roku 2011 som napozorované snímky prezerám z domu. Snímky som spracoval a vymeriaval v programe Astrometrica manuálne, neskôr Krisztián na prvotnú kontrolu začal používať softvér a ja som zostal ako "následná" kontrola na objekty, ktoré automat nenašiel alebo prehliadol. Ľudské oko rozpozná asi o 1 magnitúdu slabšie objekty ako počítač a identifikuje aj také, pri ktorých niektorá z trojice pozícií sa prekrýva s hviezdou na pozadí.

To, že to nie je zbytočná vec, sme zistili v júni 2012, keď sme našiel našu prvú blízkozemskú planétku 2012 LG11, ktorú softvér prehliadol, napriek tomu, že išlo jasný objekt 18. magnitúdy.

Asteroidy objavené na observatóriu Piszkéstető (461)

Počet predbežných designácií (Sárneczky-Kürti) 183
Očíslované a pomenované planétky
1
Kassák
(376694)
Zaujímavé objekty
2
NEO
2012 LG11
2018 TY5