Kométy

Úvod - Kométy - Českí a slovenskí lovci komét

Českí a slovenskí lovci komét

Uplynulo už vyše polstoročia od doby, keď vtedajšie Československo patrilo medzi uznávané kometárne veľmoci. Počas rokov 1946-1959 sa observatórium na Skalnatom Plese spájalo s vizuálnymi objavmi 18 nových komét. Väčšinu týchto komét objavili Antonín Mrkos a Ľudmila Pajdušáková. Neboli však jedinými objaviteľmi - kométy objavené zo Skalnatého Plesa nesú mená tiež po Antonínovi Bečvářovi, Ľuborovi Kresákovi a Margite Vozárovej.

Tento prehľad objaviteľov komét z bývalého Československa by nebol kompletný, ak by sme nespomenuli aj ďalších českých objaviteľov, hoci ich objavy priamo nesúvisia so Slovenskom: Luboš Kohoutek, Zdenka Vávrová a Miloš Tichý.

Na jeseň roku 2012 pribudol po mnohých rokoch ďalší slovenský objaviteľ Tomáš Vorobjov.

Antonín Bečvář

Antonín Bečvář

Antonín Bečvář, (1901-1965), významný český astronóm a meteorológ. Preslávil sa najmä svojimi vynikajúcimi hviezdnymi atlasmi, z ktorých je najznámejší Atlas Coeli Skalnaté Pleso. Mal výrazný podiel na tom, že na Skalnatom Plese sa vybudovalo astronomické observatórium. Počas svojho pôsobenia v Tatrách objavil 2 kométy.

Antonín Mrkos

Antonín Bečvář

Antoním Mrkos, Antonín Mrkos, (1918-1996), význačný český astronóm sa venoval výskumu asteroidov a komét. Počas svojho pôsobenia na observatóriach vo Vysokých Tatrách objavil 11 komét.

Ľudmila Pajdušáková

Ľudmila Pajdušáková

Ľudmila Pajdušáková, (1916-1979), dlhoročná riaditeľka astronomického observatória na Skalnatom Plese preslávila svoje pracovisko objavom piatich komét.

Ľubor Kresák

lovec komét Ľubor Kresák

Ľubor Kresák, (1927-1994) bol prvý slovenský profesor astronómie. Venoval sa výskumu medziplanetárnej hmoty.

Margita Kresáková

lovec komét Margita Kresáková

Margita Kresáková, rodená Vozárová (1927-1994) bola slovenská astronómka. Počas pôsobenia na observatóriu na Skalnatom Plese v roku 1954 objavila kométu 1954 f. Venovala sa výskumu medziplanetárnej hmoty, bola autorkou a spoluautorkou vyše 60 vedeckých prác o meteroroch a kométach.

Luboš Kohoutek

lovec komét Luboš Kohoutek

Luboš Kohoutek, (* 1935) je český astronóm žijúci dlhodobo v Nemecku. Celý život zasvätil výskumu planetárnych hmlovín. Svetoznámy sa stal po objave kométy 1973 f, ktorá mala byť najjasnejšou kométou 20. storočia. Hoci tieto očakávania nenaplnila, stala sa profesionálmi i laickou verejnosťou najviac sledovanou kométou 20. storočia.

Zdeňka Vávrová

Zdeňka Vávrová

Zdeňka Vávrová, (* 1945) je česká astronómka. Dlhé roky pracovala na observatóriu Kleť pri Českých Budějoviciach asistentka Antonína Mrkosa. Je objaviteľkou vyše stovky asteroidov a spoluobjaviteľkou jednej periodickej kométy.

Miloš Tichý

Miloš Tichý

Miloš Tichý, (* 1966) je český astronóm. Pracuje na observatóriu Kleť pri Českých Budějoviciach. Je spoluzakladateľom projektu KLENOT zameraného na sledovanie blízkozemských objetov. Jeho meno nesie i periodická kométa, ktorú našiel v roku 2000 a ktorú znovuobjavil pri jej ďalšom návrate v roku 2008.

Tomáš Vorobjov

Tomáš Vorobjov

Tomáš Vorobjov, (* 1984) je slovenský amatérsky astronóm. Vyštudovaný programátor spolupracuje s International Astronomy Search Collaboration (IASC), kde sa venujú výskumu asteroidov. Napriek krátkej dobe, počas ktorej sa venuje pozorovaniu asteroidov, je objaviteľom množstva planétok a najnovšie sa mu podarilo nájsť novú periodickú kométu.