Asteroidy

Úvod - Asteroidy - Novinky a zaujímavosti

Novinky a zaujímavosti zo sveta asteroidov a komét

Len jeden ďalší asteroid hlavného pásu

V poslednom čase prehľadávam archívne snímky hviezdnej oblohy napozorované 2,5 m teleskopom observatória Apache Point, Nové Mexiko, USA. CCD snímky vznikli v rámci projektu Sloan Digital Sky Survey (SDSS) počas mesiacov september - december v rokoch 2000-2008. Je to perfektný zdroj na dohľadávanie predobjavových pozorovaní asteroidov. Okrem toho sa ukázalo, že napriek rokom, ktoré uplynuli od získania týchto pozorovaní sa v archíve stále nachádza množstvo neznámych objektov.

Po období občasného dohľadávania mojich objavov z archívu SkyMorph/NEAT som sa rozhodol pre systematické prezeranie snímkov z SDSS archívu.

Môj výber padol na 11. novembra 2001, kde ma čakalo 1524 hviezdnych políčok. Pracoval som s programom Astrometrica. Vďaka úprave databázy MPCOrb.dat na epochu 11.11.2001 mi počítač presne vyznačoval na snímkach pozície asteroidov a to aj takých, ktoré boli objavené len pred niekoľkými mesiacmi. Pri prezeraní som využíval tiež funkciu na automatickú detekciu pohybujúcich sa objektov. Popri známych asteroidoch som nachádzal i ďalšie objekty a celkove som vymeral pozície pre vyše 1600 "nových" telies.

Výhodou archívu SDSS je, že zachytáva objekty okolo 22. mag., dokonca i o niečo slabšie. Bolo by ideálne keby sa tieto pozorovania dali doplňať ďalšími pozorovaniami zo SkyMorph/NEAT archívu. Žiaľ limitná magnitúda pri archíve NEAT je okolo 20 a teda väčšina telies zachytených v SDSS je pre NEAT neviditeľná.

objekt pis823 na archívnej snímke z 11.11.2001, Foto: SDSS
 height=

Pri objekte označenom ako pis823 to však neplatilo. Nakoľko išlo o pomerne jasné teleso 19 magnitúdy, napadlo mi, že by mohlo byť i v NEAT archíve. SkyMorph zobrazil zoznam pozorovaní a bolo to nádejné. K mojim pozorovaniam z 11.11. našiel dáta z 29.10.2001 s vypočítanou jasnosťou 19,5 mag. Po načítaní obrázku som skutočne našiel objekt v tesnej blízkosti vypočítanej pozície FIND ORB, ktoré mi systém Know Object overlay nezaznačil. Kontrola "Known object overlay" označí všetky známe asteroidy v hviezdnom poli. V tomto prípade sa tam pohybovalo jedno teleso, ktoré systém neidentifikoval. Po vymeraní a prepočítaní dráhy s pridanými pozíciami bolo jasné, že sa mi podarilo potvrdiť "môj objav" a z oblúku 4,8 minút som mal zrazu 13 dňový oblúk. Po opakovanom prepočte SkyMorph ukázal ďalšie dve noci, v ktorých asteroid mal byť pozorovaný a to 23.10. a 15.10.2001. A v oboch prípadoch som ho skutočne našiel a vymeral.

Mal som 18 dňový oblúk a v ďalšej fáze hľadania som skúmal databázu jednodňových pozorovaní Isolated Tracklet File (ITF). Ide o súbor dát, ktoré MPC nedokázalo zlinkovať so žiadnym asteroidom z databázy. V súčasnosti obsahuje tento súbor vyše 18 miliónov riadkov (1,4 GB dát) a dohľadávať tam pozorovanie je náročné. Vďaka šikovnému programu Davida Rankina NEOTK však dokážete z asteroidu pozorovaného počas 2 týždňov "spraviť" teleso viacopozičné. V prvom kroku mi program NEOTK ašiel pozorovanie z 23.10.2001, ktoré som už predtým vymeral z NEAT archívu. Následne som pokračoval v kontrole dát späť až po rok 1994, bezvýsledne. Tak som šiel opačným smerom a podarilo sa mi nájsť jednu noc z roku 2008 a ďalšiu z roku 2017. V najčerstvejších dátach do mája 2019 už nebolo nič.

Po tomto kroku som zaslal dáta do MPC a čakám na spracovanie. Ak MPC potvrdí mojé dáta, pribudne do evidencie len jeden ďalší asteroid hlavného pásu, teda nič výnimočné. Ak budem mať podobné šťastie aj pri identifikácii ďalšieho asteroidu z toho množstva viac než 1600 "kandidátov", je možné, že niektoré budú niečím výnimočné napr. pôjde o krížič Marsu, alebo dokonca o NEO. Profesionálne observatóriá objavujú nové objekty takmer denne a ako na bežiacom páse. Ale na amatéra bez prístupov k novým pozorovaniam je aj pridanie jedného ďalšieho asteroidu hlavného pásu celkom slušný výkon ...

11. sept. 2019


Staršie články čítajte tu!