Asteroidy

Úvod - Asteroidy - Novinky a zaujímavosti

Novinky a zaujímavosti zo sveta asteroidov a komét

Nový blízkozemský asteroid: 2021 RA8

Minulý rok na Konkolyho observatóriu, Piszkéstető, zmodernizovali 60-cm Schmidtov teleskop. Nová CCD kamera a podstatné zväčšenie zorného poľa vytvorili ideálne podmienky na hľadanie nových nebezpečných planétok.

Už vyše 10 rokov pomáham Krisztiánovi Sárneczkému, ktorý vedie tento výskum, vyhodnocovať pozorovania. Hľadám objekty, ktoré automatický softvér nezachytí. Okrem takmer dvoch stoviek planétok hlavného pása som takto našiel tri blízkozemské asteroidy. Posledný, 2021 GS6, v apríli tohto roka.

Schmidt teleskop

0.60-m Schmidt teleskop + CCD, Piszkéstető Observatory. Foto: S. Kürti

Po 3,5 mesačnej letnej prestávke sa začiatkom septembra poľovačka opätovne rozbehla. V piatok, 10. septembra, krátko po zotmení mi prišla tradičná otázka od Krisztiána, či sa viem zapojiť do pozorovania. V tom čase som už sedel s partiou v miestnom astrokabinete. Piatkové večery sa takto stretávame. Nezvyknem vynechať žiadnu príležitosť na prezeranie a tak som odpísal, že aj v ten deň budem k dispozícii.

Domov som dorazil pred polnocou a hneď som za pustil do nových obrázkov. S pribúdajúcim časom som začal pociťovať únavu a tesne pred pol treťou som ohlásil Krisztiánovi, že ešte zvládnem dve políčka a končím. Bol som asi v polovici prezerania predposleného tripletu, keď zom zbadal pohyblivý objekt. Krátka a pomerne slabá úsečka, meniaca svoju polohu. Satelit som vylúčil, keďže smer pohybu bol úplne odlišný od množstva zachytených satelitov na predchádzajúcich snímkach. Tak oznamujem Krisztiánovi do správy polohu nájdeného objektu. Netrpezlivo čakám jeho reakciu, ale tá nechodí. Po nekonečných dvoch minútach zisťujem, že som správu písal úplne inej osobe... Napravujem chybu a o ďalšie dve minúty mi už odpovedá. Nezdá sa mu to, je to trochu dlhé na typické NEO, ale overí to. Dopozeral som zostávajúcu snímku a šiel spať s nádejou, že sa podarí potvrdiť existenciu nového objektu.

objavová snímka blízkozemského asteroidu 2021 RA8 z 11.09.2021, Foto: C. Kalup
 height=

Po zobudení ma čakal odkaz z Piszkéstető, aby som sa pozrel na stránku NEOCP, kde sa potvrdzujú nové objavy. Náš objekt s označením SaKurTB tam bol. Ešte v sobotu nadránom teleso zachytili na observatóriu Višnjan, v Chorvátsku. A tak v sobotu sme netrpezlivo čakali na večer, na ďalšie pozorovania. Prvé potvrdenie prišlo z čínskeho observatória Xingming, onedlho pridali pozície kolegovia z Tautenburgu, v Nemecku a ešte ďalší traja pozorovatelia. To už bolo nepochybné, že máme ďalší blízkozemský objav. 23 hodín po prvom pozorovaní telesa Stredisko pre malé planéty (Minor Planet Center) oznámilo objav nového blízkozemského asteroidu 2021 RA8.

Hoci nové teleso patrí do skupiny tzv. blízkozemských objektov, nebolo treba zachraňovať ľudstvo. Táto skala, približne o rozmere autobusu, minula Zem v deň objavu vo vzdialenosti 900 000 km, čo je o niečo viac ako 2 násobok vzdialenosti Zem-Mesiac.

Ide o štvrtý spoločný objav na trase Budapešť-Piszkéstető-Nové Zámky. Základ úspechu položil Krisztián Sárneczky v Budapešti, keďže našiel takú oblasť na oblohe, ktorú v predchádzajúcich dňoch ďalší profesionáli nepozorovali, jeho kolegyňa Csilla Kalup na Piszkéstető zvolené hviezdne pole odpozorovala a získané snímky čakali na kontrolu v Nových Zámkoch.

13. sept. 2021

Staršie články čítajte tu!