Kométy

Úvod - Kométy - Českí a slovenskí lovci - Miloš Tichý

Českí a slovenskí objavitelia komét

Tomáš Vorobjov

Tomáš Vorobjov

Tomáš Vorobjov (* 1984) je slovenský amatérsky astronóm. Vyštudovaný programátor spolupracuje s organizáciou IASC (International Astronomy Search Collaboration), v rámci ktorého majú stredné školy z celého sveta umožnené podielať sa výskume asteroidov.

Je absolventom Colby College, Maine, USA v odbore informatiky, matematiky a fyziky. Astronómia ho očarila v destve, ale až nedávno sa začal venovať skúmaniu planétok. Napriek relatívne krátkej dobe, počas ktorej sa venuje pozorovaniu asteroidov, je objaviteľom množstva planétok a najnovšie sa mu podarilo nájsť novú periodickú kométu.

Asteroid 4858 objavený J. Gibsonom na 23. októbra 1985 na Mt. Palomare bol pomenovaný na jeho počesť   (4858) Vorobjov. Pomenovanie navrhol amatérsky astronóm Sergio Foglia z Talianska, Tomášov kolega z IASC.

Citácia k asteroidu bola publikovaná v cirkulári MPC:

(4858) Vorobjov = 1985 UA
        Amatérsky astronóm Tomáš Vorobjov (* 1984) je neúnavný pozorovateľ planétok a spolupracuje so združením International Astronomical Search Collaboration. Je zodpovedný za overovanie študentských objavov asteroidov a zabezpečuje ich následné pozorovania na potvrdenie objavu. Meno navrhol S. Foglia.

Zoznam komét objavených T. Vorbjovom

Kométa
Označenie
Dátum objavu
Vizuálna
jasnosť
Pôvodné
označenie
Vorobjov
276P/Vorbjov
15 okt. 2012
20,1 magn.
P/2012 T7

Referencie: Lutz D. Schmadel: Dictionary of Minor Planet Names, Springer Verlag, 2003, s. 278